Vizesi vize bilgisi vize ülke vizeleri
Anasayfa | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | ONLİNE VİZE BAŞVURU FORMU Tel: 0 212 251 09 59  dahili : 132

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye 27 ülke ile vize için masaya oturacak

27 Avrupa ülkesi Türkiye ile vize diyaloğunu müzakere etmesi için Komisyon'a yetki verecek.

Kategori  Kategori : Diğer Ülke Vizeleri
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2255
Tarih  Tarih : 24 Şubat 2011, 13:53

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye ile içeriği net olmayan fakat vize muafiyeti için şart koşulan 'vize diyaloğunu' yürütmesi için Komisyon'a bugün yetki verilmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği, Türkiye ile yıllardır yürüttüğü vize müzakerelerinde ne ifade ettiği pek belli olmayan "vize diyaloğunda" anlaştı. Bugün Brüksel'de toplanacak AB Adalet ve İçişleri Bakanları toplantısında, 27 ülkenin Komisyon'a Türkiye ile vize diyaloğunu müzakere etmesi için yetki vermesi bekleniyor.

Ancak Türkiye sürecin başından beri "vize muafiyetine giden adımlar" için müzakere edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Türkiye, vize muafiyetini temin etmek için AB ile ocak ayı sonunda geri kabul anlaşmasında mutabakata varmıştı.

VİZE MUAFİYETİNİ İMA ETMİYOR

AB, Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin itirazları üzerine vize muafiyeti konusunda görüş birliğine varamazken, her şekilde yorumlanabilecek "vize diyaloğu" ifadesinde anlaşmış görünüyor. Komisyon ile dönem başkanı Macaristan'ın ortaklaşa koordinasyonu ile bugün bakanların tasdikine sunulması beklenen metinde "göç, hareketlilik ve vize konularında diyalog" ifadeleri bulunuyor. Toplantıda bu ifadelerin kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin beklentilerinden uzak bir metin ortaya çıkmış olacak.

Avrupalı diplomatlar "vize diyaloğunun" Türkiye'nin talep ettiği "vize muafiyetini" hiçbir şekilde ima etmediğini vurguluyor.

TÜRKİYE'NİN TALEPLERİ KARŞILANMASSA ANLAŞMA OLMAZ

Ankara, kendisini ağır bir yükün altına sokacak olan geri kabul antlaşması karşılığında tedricen vize muafiyeti uygulamasına geçilmesini talep ediyor ve her iki sürecin eşzamanlı olarak başlamasını istiyor. Buna karşılık, itirazcı beş ülke, Türkiye'nin öncelikle geri kabul anlaşmasını imzalamasını ardından da vizeye ilişkin müzakerelere geçilmesini talep ediyor.

Geri kabul anlaşmasıyla öncelikle Türk vatandaşları olmak üzere kendi toprakları üzerinden yasa dışı şekilde AB'ye giriş yapan yüz binlerce göçmenin iadesi gibi ağır bir yükün altına girecek olan Türkiye, vize konusundaki taleplerinin karşılanmaması halinde anlaşmayı yürürlüğe koymayı düşünmüyor.

TÜRKİYE GEREKLİ ADIMLARI ATTI

Bugüne dek Kosova dışındaki tüm aday ve potansiyel aday ülkelerle vizesiz seyahati başlatan AB, vize kolaylığı tanıdığı Rusya, Ukrayna ve Moldova gibi komşularına da vizeleri tamamen kaldırmak için müzakere yürütüyor. AB'nin Gürcistan ile imzaladığı vize kolaylığı anlaşması ise önümüzdeki ay yürürlüğe girecek.

AB ile üyelik müzakereleri donma noktasına gelen Türkiye, bir süredir vize konusunda mutabakata varmak için gerekli adımları atıyordu. Türk yetkililerin Avrupalı muhataplarına "vizesiz Avrupa'nın beş faslın açılmasından daha mühim olduğunu" söylediği kaydediliyor.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et

Diğer Ülke Vizeleri

En Çok Okunan Haberler

GALERİ

ANKET

Bu yaz hangi Ülkeye gitmek isterdiniz ?Tüm Anketler

Vize İşlemleri Vize Başvurusu, Vize Alımı Ekonomik uçak bileti, otel rezervasyonu, turizm, seyahat, Oteller, Ucuz uçak bileti, fuar ve Ekspres Ülke Vizeleri,Vizesi vizeci vize işlemi vize başvuru
RSS Kaynağı


Zirve100 En iyi
Web Stats   Link Metre yurtdışı egitimYurtdışı Eğitim Haber Work and Travel