Vizesi vize bilgisi vize ülke vizeleri
Anasayfa | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | ONLİNE VİZE BAŞVURU FORMU Tel: 0 212 251 09 59  dahili : 132

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Amerika Vize İşlemleri Amerika (ABD) vizesi

ABD VİZESİ, Göçmen Olmayan Vize (turistik amaçlı vize) ve Göçmen Vize olmak üzere ikiye ayrılır. Göçmen amaçlı olmayan vizelerde fazla bir detay yoktur. Turistik amaçlı vizelerde bu amacınızı belirterek başvurunuzu yapmanız ve ona göre bir form doldurmanız gerekmektedir.

Kategori  Kategori : Amerika Vizesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6670
Tarih  Tarih : 01 Aralık 2008, 22:56

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD VİZESİ, Göçmen Olmayan Vize (turistik amaçlı vize) ve Göçmen Vize olmak üzere ikiye ayrılır. Göçmen amaçlı olmayan vizelerde fazla bir detay yoktur. Turistik amaçlı vizelerde bu amacınızı belirterek başvurunuzu yapmanız ve ona göre bir form doldurmanız gerekmektedir.
 
Doldurmuş olduğunuz bu forma göre size turistik vize verilir ve sadece bu amaçla kullanabilirsiniz. Ayrıca ABD’ye çalışma amacıyla, evlilik amacıyla, öğrencilik amacıyla vb. gidiyorsanız, ona göre farklı formlar doldurmanız gereklidir.
 
Mesela bir Amerikan firmasında çalışıyorsanız ve firmanız size oraya kısa süreli bir eğitim için gönderecekse, Konsolosluk sizden farklı evraklar talep edecektir, göçmen olmayan başvurunuzu yaparken şirketinizden destek bekleyecektir (şirketiniz sizden neler bekliyor, bu firma kim, orada ne gibi bir eğitim alacaksınız vb.).

Evlilik veya nişan söz konusuysa, buna göre evraklar sizden talep edilecektir. Nişanlınız kim, orada nerede oturuyor, ne iş yapıyor gibi soruların yanıtlanması beklenecektir.

Amerika Vize Başvurusu nun Reddedilmesinin Nedenleri Neler Olabilir ?

Ancak bu süre içerisinde durumunuzu değiştirmemişseniz, yapacağınız başvurunun hiçbir faydası olmayabilir.

Eğer reddedilme sebebinizi biliyorsanız ve mesela işiniz ve geliriniz olmadığından dolayı reddedilmişseniz, daha sonraki yapacağınız başvurunuzda bu sebebin ortadan kalkmış olması ve çalışıyor olmanız, vize başvurunuzun kabul edilmesini sağlayabilir.

ABD VİZESİ MÜLAKATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK DETAYLAR

Öncelikle zamanında orada bulunmanız gerekiyor. Bu görüşme esnasında, görüşmeyi yaptığınız görevliyi, ABD’de bulunduğunuz esnada kaçak bir iş yapmayacağınıza ve kaçak yollarla orada kalmayı planlamadığınıza ikna etmeniz gerekiyor. Sorulan sorulara açık net ve kısa cevap vermek, fazla düşünmeden şüpheli cevaplar vermemek gerekir.

Mülakatta sorulacak sorular aşağı yukarı bellidir. Nereye gideceğiniz, niye gideceğiniz, kimde veya nerede kalacağınız, orada tanıdığınız birisi var mı, orada yaşayan akrabalarınız var mı gibi seri sorular gelecektir. Bunları cevaplarken kısa, net ve kendinize güvenir şekilde cevaplamanız gerekir.

Mutlaka İngilizce bilmeniz gerekmiyor. Konsolosluklar da bu durumun farkındalardır. Onlar size kendi ülkelerine giderken yardımcı olmakla mükelleftirler. Bu yüzden siz de sorulan sorulara Türkçe cevap verebilirsiniz.


ABD vizesini almadan önce pasaportunuzda Kuba vizesi veya giriş çıkış yaptığınıza dair bir belge varsa, ABD için vize alamıyor ve pasaportunuzda bulunan ABD vizeniz iptal ediliyor. Ayrıca İran veya Afganistan gibi bazı ülkelere girişiniz olduysa, Amerikan vizesi başvurunuzda bu seyahatleri neden yaptığınız, orada kimlerle görüştüğünüze dair detaylı bilgiler vermeniz gerekecektir.

Açık olarak beyan edilmese de, bazı ülkelere giriş için almış olduğunuz vizelerin pasaportunuzda bulunması, Amerikaya Vize almanızı da kolaylaştırabilir. Örneğin son aylarda almış olduğunuz bir Şengen vizesi veya İngiltere vizesi bulunması, bu anlamda bir güven yaratacak ve ABD vizesi almanızı kolaylaştırabilecektir.

ABD VİZESİ BAŞVURU FORMU ÇEŞİTLERİ

Amerika Vize İşleri ve ABD vizesi başvuru formları farklı amaçlar için alınmalarına göre oldukça çeşitlidir. Ama en çok kullanılan turistik amaçlı formlarda 156 denilen bir form doldurulur. Bu form çok basit anlamda sizin aklınızdaki kimlik bilgilerini, adresinizi, maddi durumunuzu, gideceğiniz yerdeki kişi veya adres bilgilerini vb. gibi detayları bildirmeniz gereken bir formdur. Ayrıca 16 – 45 yaş arasındaki erkeklerin doldurması gereken 157 formu vardır. Turistik vize başvurularının diğer vizelere göre daha çok olmasından dolayı bu iki form en sık doldurulması gereken formlardır.

TÜRKİYE’de OKUYAN ÖĞRENCİLERİN VİZE BAŞVURUSU

Türkiye’de okuyan öğrencilerin ABD vize başvurusu için turist vizesi için gerekli olan belgelere ilave olarak daha farklı belgeler istenmektedir. Çünkü Konsolosluk, gençlerin ABD ziyaretine daha şüpheyle yaklaşmaktadır.

Bunun için yetkilileri, oraya yerleşme planı olmadığına dair, sadece gezi amaçlı gidileceğine dair inandırmak gerekiyor. Bu yüzden öncelikle okuldan alınması gereken öğrenci belgesi olmalıdır. Ayrıca bu seyahati yapacak maddi gücün bulunduğuna dair belgeleri, ailesinin maddi durumunu veya gelir durumunu gösteren belgeler şeklinde sunulabilir. Ailesine ait işyeri varsa onun vergi levhası, imza sirküleri ve ailesi tarafından yazılmış tüm masrafların ailesi tarafından karşılanacağına dair bir dilekçe ile başvurmalıdır.

WORK & TRAVEL İLE AMERİKA’YA GİDERKEN NE TÜR VİZE ALINMALI

Work & travel ile ABD’ye giderken alınması gereken vize J1 denilen geçici çalışma vizesi ve ziyaretçi değişim vizesidir. Bu vizeyi alabilmek için Work & Travel’ın ön koşullarını taşıyor olmak gereklidir. Bunlar; öğrenci olmak, en az orta seviyede ingilizce bilmek, 18 yaşın üzerinde olmak, programda 30 üst yaş sınırı olmasına rağmen, Konsolosluk 25 yaş sonrasında geçmişini daha fazla sorgular. Her öğrenciyle mülakat yapılır, okuldan transkript istenir ve not
ortalamasının en az 2 olması beklenir.

Not ortalaması 2 nin altındaysa, Konsolosluğu ikna edecek artı şeyler söylemesi gerekir.

ABD’nin TÜRKİYE’deki TEMSİLCİLİKLERİ BİLGİLERİ

AnkaraAmerikan Büyükelçiliği Adres: Atatürk Bulvarı 110 Kavaklıdere, 06100 Ankara –
Türkiye :Tüm vize hizmetleri için telefon numarası +90 (312) 455 5555
Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri çalışma saatleri: Pazartesi – Perşembe günleri
8:30 – 12:00
Göçmen Vizesi Hizmetleri: Pazartesi – Perşembe günleri 10:30 – 12:00
Göçmen Olmayan Vize Hizmetleri: Pazartesi – Perşembe günleri 16:00 – 17:00
İstanbul İstanbul Başkonsolosluğu Adres:Kaplıcalar Mevkii Sokak No:2 İstinye 34460

İstanbul – Türkiye
Tel: +90 (212) 335 9000
İstanbul Başkonsolosluğu’nda göçmen vize hizmetleri verilmemektedir. Sadece göçmen olmayan vize ve ABD vatandaşlık hizmetleri verilmektedir.

Adana
Adana Konsolosluğu Adres: Girne Bulvarı No:212 Güzelevler Mah. Yüreğir, Adana
– Türkiye
Tel: +90 (322) 346 6262
Adana Konsolosluğu’nda sadece ABD vatantaşlık hizmetleri verilmektedir.

İzmir
İzmir Konsolosluk Temsilcisi Tel: +90 (232) 464 8755
Bu temsilcilikte genellikle Amerikan vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, kayıt işlemleri, noter hizmetleri vb. gibi hizmetler verilmektedir.

GÖÇMEN OLMAYAN VİZE BAŞVURU HUSUSLARI

Gitmek istediğiniz tarihten 6 – 8 hafta önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. (pasaportunuzu yenilediyseniz ve süresi halen geçerli olan ABD vizeniz eski pasaportunuzda kaldıysa tekrar başvuruda bulunmanıza gerek yok.

Sadece iki pasaportu da taşımanız gereklidir.)
14 yaş altı veya 79 yaş üstü kişilerin ya da acil durumlar için başvuranların
dışında herkesin şahsen başvuruda bulunması için randevu alması gerekmektedir. Acil durumlar için acil durumunuzu kanıtlayan belgeyi Ankara için +90 (312) 466 15 86, İstanbul için +90 (212) 335 9094 numaralı faksa göndermeniz gerekmektedir.

Vize için başvuru ücreti olan 131 doları bir Fortis Bank şubesine yatırmalı ve dekontunuzu görüşmeye gelirken yanınızda getirmelisiniz. Randevu ücreti olan 20 doları ödeyerek +90 (212) 340 4444 numaralı vize bilgiservisini arayarak randevu alabilirsiniz. Başvuru formunu doldurunuz. (isterseniz internet üzerinden de bu formu doldurabilirsiniz).

Vize başvurusu için gerekli olan fotoğrafı, istenen özelliklerde çekebilen stüdyolarda çektirmeniz daha yararlı olacaktır.

En az altı ay geçerli olan bir pasaport ile başvurmalısınız (tarafınızdan imzalanmış olmalı)
Ekonomik, ailevi ve sosyal belgeler.

ABD GÖÇMEN VİZESİ

ABD göçmen vizeleri üç şekilde alınabilir.

1.Green card çekiliş yoluyla,
Her yıl, Greencard çekilişi için ABD tarafından 55,000 göçmen vizesi düzenlenmektedir. Bu vize çekilişi için başvurular 2 Ekim ve 1 Aralık arasında gerçekleşmektedir. Bu başvurular, ister bir danışman kuruluş tarafından, isterse de ABD’nin kendi web sayfası üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

2.Birinci derece akraba aracılığıyla,

Bu şekilde yapılan göçmen başvuruları için, ABD’de bulunan birinci dereceli akrabanızın I-130 formu doldurarak akrabalık derecenizi kanıtlaması gerekmektedir.
Bunun için başvuruda bulunan yakının ABD vatandaşı veya ABD’de ikamet ediyor olması gereklidir. Vize düzenlenecek şahısların yakınlık derecesi:

  • Eş,
  • Evlenmemiş 21 yaşın altındaki çocuklar,
  • 21 yaşın üzerindeki evlenmemiş çocuklar
  • Evli ve herhangi bir yaşta olan çocuklar,
  • Sponsor 21 yaş üzerindeyse, kız veya erkek kardeşler,
  • Sponsor 21 yaş üzerindeyse, anne baba.

    3.Bir işveren aracılığıyla,

Eğer ABD Göçmen vizesi alacaksanız, bunu ABD’de bulunan bir işveren aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için USCIS, I-140 formunu onaylamalıdır.

EB-1 öncelikli çalışanlar için düzenlenen vize: sporcular, bilim adamları, üst düzey çalışanlar vb.
EB-2 ayrıcalıklı kabiliyetleri olan profesyonel çalışanlar için düzenlenen vizedir. Ressamlar tıp doktorları vb.
EB-3 Uzmanlar ve profesyoneller. Lisans diploması sahibi, en az 2 yıllık deneyime sahip çalışanlar
EB-4 Özel göçmenler, din adamları, ABD Devleti eski görevlileri vb.

 

Amerika (USA), ya da Amerika Birleşik Devletleri (ABD), her yıl ülkemizden binlerce öğrenci, turist ve işadamını, h1 vizesi, h2 vizesi, f1 vizesi, h2b vizesi ve diğer bir çok vize çeşidi ile misafir etmekte olan dost bir ülkedir. Amerika'nın ülkemiz açısından en önemli cazibeleri eğitim sistemi ve hastaneleridir. Dünyanın en iyi üniversiteleri, dil okulları ve en önemli hastaneler Amerikada bulunmaktadır. Amerika'nın pek bir tarihi olmadığından, bu konuda oldukça fakir olduğu söylenebilir. Sıcak denizlerinin olmayışı da yine en önemli eksiklerindendir.
Amerika vizesi özellikle öğrenciler tarafından talep gören bir vize çeşididir. Ancak turistik amaçlar ve ticari amaçlarla da, gerek bireysel gerek grup vizeleri talepleri ile karşılaşmaktayız.

Amerika vizesi evrakları ve prosedürü ile ilgili detayları aşağıda sizler için listeledik. Eğer bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız, size vize danışmanlık bölümümüzü ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ya da dilerseniz bizi Tel: 0 212 249 19 81 dahili : 132 no'lu telefonumuzdan,   Türkiye'nin neresinde olursanız olun arayabilirsiniz.
 
Vize danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak için çoğu zaman ofisimize gelmenize bile gerek kalmamaktadır. Aşağıda Amerikan vizesi için gereken evraklar ve diğer detayları bu vize türü için ön bilgi teşkil etsin diye sizler için listeledik. Bu bilgiler ışığında, en kısa zamanda görüşmek dileğiyle ...

Amerika Vize evrakları listesi

En az 6 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz, Amerika'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.

I-20 öğrenci kabul belgesi
ABD'de kayıt olduğunuz okulun onaylayıp gönderdiği belgedir. Belgesi olmayanlar için belgeyi firmamız sağlayabilir. Bu belgede size ayrılan kısmı imzalamanız istenecektir.

5cm x 5cm ebadında bir adet vesikalık fotoğraf

Fotoğrafınız kesin olarak belirlenmiş kurallara uygun olmalıdır. Fotoğrafta aranılan kurallar şunlardır:
1. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.
2. Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50'sini kapsamalıdır.
3. Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
4. Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm - 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm - 35 mm olmalıdır.
5. Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
6. Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir. Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir.
7. Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
8. Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.
9. Hızlı çekim fotoğraflar yada dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinesi ile çekilmelidir.

Standartlara uygun vize fotografı çekimi yapan stüdyolardan bazıları :

Vize Başvuru Ücreti
ABD Vize ücreti 131 ABD Dolarıdır. Vize başvurunuzu yapmadan önce bu ücreti PASAPORTUNUZ ile birlikte herhangi bir FORTİS bank şubesine giderek yatırın. Bankadan alacağınız makbuzu vize başvurunuzu yaparken yanınızda götürmelisiniz. Vizeniz onaylansın veya onaylanmasın, bu ücret iade edilmez.

DS-156 Başvuru Formu
Vize başvuru formudur. Bu form, firmamız tarafından size verilecek ve hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

DS-157 Ek Başvuru Formu
16-45 yaş arası tüm erkek adayların doldurması gereken bir formdur. Firmamız tarafından size verilecek ve hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

DS-158 Öğrenci Ek Başvuru Formu
ABD'de eğitim almak isteyen tüm adaylar için hazırlanmıştır. Bu form, firmamız tarafından size verilecek ve ilgili arkadaşımız gözetiminde hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

Diploma veya Öğrenci Belgesi
Mezun durumda iseniz geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi, öğrenci iseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi. Eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız, okuldan izinli veya kaydınızı dondurabileceğinize dair yazı almalısınız.

Eğitim Sertifika ve Belgeleri
Daha önce dil kursuna gittiyseniz devam sertifikası veya okuldan alınmış hangi sürelerle hangi kura gittiğinize dair devam yazısı, varsa aldığınız veya almakta olduğunuz sertifika programları, meslek eğitim programları vb belgeler

(Evli iseniz) Aile Belgeleri
Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri

Mali Durum Belgeleri
Aşağıda açıklanan belgelerle, yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkanlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. Bankada en az 3 ay süreyle hareket gören nakit birikiminiz olmalıdır. Birikimleriniz tamamen size veya ailenize ait olmalıdır. Göstereceğiniz paranın kaynağı çok önemlidir.

 
Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;

Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri
Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı
(Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri
Kredi kartı ekstreleri
(Aileniz maaşlı çalışıyorsa) Çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, (SSK'lı iseler) SSK işe giriş bildirgesi
(Aileniz serbest çalışıyorsa) Vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı
(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri
(Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri
 
Kendi işinizi yapıyorsanız veya bir yerde çalışıyorsanız;
Ailenize ve size ait olan tüm ev ve arsa tapu fotokopileri
Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı
(Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri
Kredi kartı ekstreleri
(Maaşlı olarak çalışıyorsanız) Çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküsü, son 3 aylık maaş bordrolarınız, (SSK'lı iseniz) SSK işe giriş bildirgesi
(Serbest çalışıyorsanız) İşyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleriniz, (varsa) Şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi
(Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri
(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri

Vize Başvuru İşlemi
ABD vize işlemi diğer ülkelere göre biraz farklıdır. Aşağıda açıklanan vize işlemleri size genel bir bilgi verme amacını taşımaktadır. Eğitim danışmanınız, bu işlemleri size detaylı olarak açıklayacak ve her işlem aşamasında size yardımcı olacaktır.


Öğrenci vizesi almak için, öncelikle bir İŞ BANKASI şubesine gidip 20 ABD doları ödeyerek bir PIN numarası alınız. Bu numarayı aldığınız günün ertesinde 0212 340 44 44 numaralı Vize Bilgi Servisini arayıp randevu alabilirsiniz. Vize bilgi servisi hafta içi her gün 08:30 - 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vize başvurunuz esnasında vize memuru sizi mülakata alacaktır. Bu mülakat sonrasında başvurunuz onaylanırsa, 2 ABD Doları UPS kargo ücreti ödemeniz istenecek ve pasaportunuz UPS kargo servisi tarafından size teslim edilecektir. Bu ödemeyi kredi kartı, dolar veya TL olarak yapabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu Formu için tıklayınız.
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Amerika Vizesi

En Çok Okunan Haberler

GALERİ

ANKET

Bu yaz hangi Ülkeye gitmek isterdiniz ?Tüm Anketler

Vize İşlemleri Vize Başvurusu, Vize Alımı Ekonomik uçak bileti, otel rezervasyonu, turizm, seyahat, Oteller, Ucuz uçak bileti, fuar ve Ekspres Ülke Vizeleri,Vizesi vizeci vize işlemi vize başvuru
RSS Kaynağı


Zirve100 En iyi
Web Stats   Link Metre yurtdışı egitimYurtdışı Eğitim Haber Work and Travel